info@energy-factory.hu | +36 70 667 5931

Mi lesz veled napelem?

2022 júliusában robbant a bomba, miszerint a kormány csökkenteni fogja a rezsitámogatás mértékét, ezáltal mindenki elkezdett őrülten napelemes céget keresni, aki megmentheti az akár többszörösére növekvő számláktól.

Még mindig megéri napelembe fektetni!

Mi történt eddig?

Mozgalmas időszakon vannak túl azok, akik egy kicsit is érdekeltek a napelemes rendszerek és a megújuló energiákban. 2022 júliusában robbant a bomba, miszerint a kormány csökkenteni fogja a rezsitámogatás mértékét, ezáltal mindenki elkezdett őrülten napelemes céget keresni, aki megmentheti az akár többszörösére növekvő számláktól. Az ősz folyamán elindultak a spekulációk, amik sajnos valóra is váltak, miszerint a kormány nem engedélyezi a napelemes rendszerek hálózatra való visszatáplálását november 1-től. Emellett változik a szaldó elszámolás, hamarosan érkezik a bruttó, emellett az otthonfelújítási támogatás is bezárja kapuit. Ha érdekel, mi lesz a napelemes szegmenssel, akkor görgess tovább!

 

Visszatáplálás megszüntetése

A kormány a villamos hálózat túlterheltsége miatt úgy döntött, hogy 2022. november 1-től nem lehet olyan új napelemes rendszert engedélyeztetni, ami hálózatra is visszatáplál. Tehát jelenleg napelemes rendszert csak olyan feltétellel lehet telepíteni, hogy a megtermelt energiát azonnal helyben elfogyasztja a háztartás. A probléma az, hogy a megtermelt energia kevesebb, mint felét tudja csak a háztartás azonnal felhasználni, kedvezőtlen időjárási körülmények között pedig nincs elegendő termelés a fogyasztók kiszolgálására. Az Európai Unió több százmillió Euró támogatást ad a Magyar Államnak a villamos hálózat fejlesztésére, amit két éven belül véghez kell vinni. Tehát aki most telepít napelemes rendszert, az legkésőbb 2024. november 1. után (mivel meglévő rendszerről van szó), szaldó elszámolásban részesül, hiszen:

Szaldó 10 évig!

A szaldó elszámolás rendszere is változott, miszerint 2023. december 31-ig telepített napelemes rendszer a beüzemelését követő 10 évig lehetséges a kedvező elszámolási forma. A fenti időponttól kezdve az éves elszámolást pedig havi fogja váltani.

Mi az a bruttó?

Az már korábban is köztudott volt, hogy 2024. január 1-től, csak bruttó elszámolással lehet szerződést kötni az áramszolgáltatóval. A bruttó elszámolás lényege, hogy a hálózatból vételezett villamos energia teljes mértékben kiszámlázásra kerül, a hálózatba visszatáplált teljes villamosenergia mennyisége után kérhető kifizetés. Az még nem tisztázott, hogy ebben az esetben mennyi lesz az átadási/átvételi díj.

 

Energia árak

Az energia árának növekedése 2021-ben kezdődött, amikor a koronavírus járvány nyomán óriási keresletnövekedés lépett fel, ami magával rántotta az árakat is. Tovább súlyosbított a helyzeten az orosz-ukrán háború, ami miatt energiahiány lépett fel a piacon, hiszen az orosz energia (főként a gáz) fontos pillére az európai energiaellátásnak. A 2022-es év sem hozott megkönnyebbülést, hiszen világszerte olyan inflációs hullám indult el, amit a ’90-es évek óta nem láttunk. Emellett a nyári hőhullám következtében a téli fűtési szezon mellett már az épületek hűtésének energiafelhasználása is komoly tényezővé vált. Energia árának változása az alábbi mutatók szerint 2020 decembere és 2022 júliusa között:
  • az Unión belüli ipari termelői energiaárak: 101,7-ről 242,7-re növekedett
  • a villamos energia, a gáz és az egyéb tüzelőanyagok fogyasztói ára: 102,3-ról 157,8-ra növekedett
Industrial production and import prices_WEB

Sárga: Energiaimport árak
Sötétkék: Az Unión belüli ipari termelői energiaárak
Világoskék: A villamos energia, a gáz és az egyéb tüzelőanyagok fogyasztói ára

A görbe további növekedést vetít előre, ami még fontosabbá teszi a napelemes rendszerek telepítését, hiszen jelenleg ez a legjobb megoldás arra, hogy megvédjük magunkat a piaci árak növekedésétől és a megsokszorozódó számláktól.

 

 Ipari felhasználás

A vállalati nagyfogyasztókat talán még érzékenyebben érinti a villamos energia árának növekedése, mint a lakosságot. A korábbi energiakereskedőkkel kötött kedvező szerződések szépen lassan lejárnak, és a villanyszámla a sokszorosára növekedhet. Jelenleg MVM nem lakossági ügyfelekre vonatkozó díjszabás szerint br. 166,54 Ft-ot kell fizetniük egy kWh villamos energiáért.

Ha azt vesszük, hogy a műhelyek, kisebb gyárak, vagy akár üzlethelyiségek a villamos energiát főként nappal fogyasztják el, akkor továbbra is jó befektetésnek minősül a napelemes rendszer még hálózatra visszatáplálás nélkül is.

napelem 0002 energy factory ipari napelempark komarom 2

Érdemes beruházni?

Röviden: Igen!

Bővebben:
Az elszálló energiaárak ellen csak a saját magunk által megtermelt energia véd meg minket. A folyamatos árnövekedés miatt a beruházás megtérülési ideje is csökken.
A megtakarított pénzünket nem hagyjuk elinflálódni, hanem egy biztosan megtérülő rendszerbe fektetjük.

Energiahiány és áramszünet esetén is biztosított az áramellátás akkumulátor segítségével.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
.

Ha kérdésed van keresd Dávidot!

Ő az a munkatárs, aki nem csak elméletben ismeri a rendszereket és a lehetőségeket, de gyakorlatban is.

Tóth Dávid
Tóth Dávid

+36 70 667 5931
toth.david@energy-factory.hu