A válasz röviden: IGEN
A termelés télen a napsütéses órák számának és a napfény beesési szögének csökkenése miatt is elmarad a nyáritól, viszont a hatásfok nem csökken.
A napelemes rendszerek termelése akkor a legmagasabb, ha a napsugarak merőlegesen érkeznek a modulokra és a hőmérséklet tartósan nem megy 25 C° fölé.
Napsütéses órák száma
Télen a legnagyobb kiesést a napsütéses órák számának csökkenése okozza. Mivel napelemes rendszerekre szaldó elszámolás van érvényben, ez nem okoz akkora problémát (erről a GYIK-ben olvashat részletesebben). A nyáron megtermelt energiát a felhasználók nem használják el teljes mértékben, ez ellensúlyozni tudja a téli gyengébb termelést.
Hőmérséklet
A hőmérséklet komoly tényező, mivel kánikulában a napelemek akár 10-25%-ot is veszít a teljesítményéből. E tekintetben az őszi és téli hűvösebb idő akár kedvezőbb is lehet számunkra a termelés szempontjából. A mai modern napelemek az alacsonyabb napállás okozta beesési szög csökkenése esetén is kiválóan teljesítenek. A legideálisabb, ha a napelemek 30-45 fokos dőlésszögű tetőre kerülnek fel. Ez biztosítja, hogy az év minden szakában termeljen a napelemes rendszer, illetve a hótakaró is hamar távozzon a modulokról.
Felhős-ködös időjárás
Termelés szempontjából felhős idő esetén egy átlagos napelem a maximális teljesítményének 10-25%-át képes nyújtani, viszont sokat számít a felhők vastagsága/”áteresztő képessége”. Ha a telepítés helyén jellemző a gyakori sűrű köd, ezt figyelembe kell venni a rendszer tervezésekor, annak ellenére, hogy a modulok szűrt fényben is termelnek.
Napelemes rendszer méretezésekor az átlagos éves napsütéses órák számát kell főként figyelembe venni, tehát számolunk a kedvezőtlen időjárási tényezőkkel is. A napsütéses órák száma földrajzi elhelyezkedéstől függően 1175-1300 óra között mozog átlagosan. Teljes hótakaró esetén a rendszerünk termelése visszaeshet akár nullára is. Hótakaró eltávolítására két célszerű megoldás létezik. Egyik, hogy nagy dőlésszögű tetőre telepítjük a rendszert, ezáltal a hó egyszerűen lecsúszik magától. A másik, hogy a hótakarót egyszerűen eltávolítjuk. Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy ezt minden esetben szakember végezze, mivel könnyen kárt lehet tenni a rendszerben, emellett balesetveszélyes is. A modulok megfelelő rögzítés esetén a vastag hótakarót is elbírják. 10 cm hó körülbelül 96 pascal nyomásnak felel meg, egy modul átlagosan viszont 2400 pascal nyomást bír ki károsodás nélkül. Ez azt jelenti, hogy négyzetméterenként 244,73 kg hó is lehet a napelemeken.